Te viszont légy résen, nehogy megtévesszenek!
A Wikipedia szerint „plágiumnak vagy plagizálásnak nevezik azt a cselekedetet, ha valaki egy másik ember (az eredeti szerző) munkáját saját publikált munkájában hivatkozás, forrás megjelölés és/vagy szerzői engedély nélkül felhasználja, azt sajátjaként tünteti fel, és ezzel az eredeti szerző jogait sérti.”
.
.
Számtalan esetben megdöbbenve tapasztalom, hogy vannak kozmetikák, sminktetoválók, akik az általam készített munkákkal, referencia fotókkal hirdetik magukat. Azaz szó nélkül, előzetes megkérdezésem és írásbeli vagy szóbeli hozzájárulásom nélkül egyszerűen ellopnak referenciafotókat, és ezzel megtévesztenek, becsapnak másokat. Hiszen ezzel azt a hamis látszatot keltik, mintha az általam elkészített munkákat ők maguk készítették volna.
Ezt a magatartást rendkívül etikátlannak és megtévesztőnek tartom úgy velem szemben, mint másoló saját vendégeivel szemben is. Ráadásul a másolás, plagizálás előbb-utóbb úgyis kiderül!
.
Ezért légy résen, ha csak egy-két képet találsz „referenciaként” feltüntetve, és azzal is már több helyen „összefutottál”.
Ez a jelenség nem csak engem érint, hanem még jó pár olyan lelkiismeretes, sminktetováló kolléganőmet, aki időt, energiát képes fektetni abba, hogy a saját munkáit lefotózza, és korrekt módon saját munkáival hirdesse magát, így megadva a lehetőséget, hogy a vendég saját ízlésének megfelelően dönthessen, kire bízza rá magát.
.
Miért választják egyesek mégis ezt a megtévesztő „módszert”? Egyszerűen nem értem…
Az én munkáimmal is könnyen „összefuthatsz” más weboldalon, pedig a mai napig egyetlen szalon sem kért még tőlem engedélyt a fotók használatára.
Legtöbbször kolléganőim hívják fel a figyelmemet, telefonon vagy emailben arra, hogy egy adott weboldal az általam készített sminktetoválással „hirdeti” magát. Ez az igazi megtévesztés jogi értelemben is – ügyvédem tájékoztatott erről – és éppen ez a plágium lényege: valakinek a saját stílusa lesz felismerhető mások munkáin, akár ellopott fotóról, akár honlap szövegről van szó.
.
Íme, az egyik legmegdöbbentőbb példa a közelmúltból:
„Kedves Gyöngyi! Nem ismerjük egymást….. ….a minap felfigyeltem az egyik ilyen kozmetikus posztolására és nem hagy nyugodni,hogy a Te egyik munkádat rakta fel sajátjaként. Teljesen meglepődtem, hogy hát én ezt a szemöldököt láttam már valahol, beütöttem a google-ba, hogy szemöldök tetoválás és ott is volt a képek közt az üzleted szignójával. Gondoltam értesítelek, mert tudom mennyi pénz és munka van mögötte, más meg idegen tollakkal ékeskedik……”
.
Utánajártam, és valóban egy „kolléganő” a saját Facebook oldalán, nem kevesebbet állít egy általam készített szemöldöktetoválásról, mint hogy „Ma Délutáni munkám”.
Természetesen a fotóról ügyesen levágta az én szalonom nevét, elérhetőségét.
Ez is természetesen jogellenes – mondta az ügyvédem –, hiszen a saját magam által készített fénykép átszabása, abból levágás vagy átszerkesztése ugyanolyan szerzői jogi jogosultságom, amelyhez az átszerkesztőnek az engedélyemet kellene (kellett volna) kérnie. Amennyiben ez nem történik meg, jogellenes cselekedet valósul meg.
Ezt azért mesélem el, mert ha veled is hasonló történik (pl. honlapod van és a fotóidat felfedezed más honlapokon, vagy az írásaidat átmásolják az engedélyed nélkül), akkor Te is járj utána a téged megillető szerzői jogi védelemnek.
.
Egész biztos, hogy nem valami „fatális véletlenről” volt szó, mert ezt a valótlan állítást többször meg is osztotta, mi több a gyanútlan dicséreteket is büszkén elfogadta, sőt az egyikre viccesen így válaszolt: „köszi –türelemjáték ?”.
Az ilyen plagizáló személyeknek vajon nincs lelkiismeret furdalása ilyenkor?
Mivel ez a fotó dokumentáltan és bizonyíthatóan az én kezem által készített szemöldökszálazás volt, állításával ellentétben neki csupán annyi volt ezzel a „munkája”, hogy levágja a kép felső széléről szalonom, a Dermisz Kozmetika elérhetőségét és telefonszámát, és megosztva a fotót Facebook oldalán MEGTÉVESSZEN ÉS BECSAPJON MINDEN ISMERŐSÉT, VENDÉGÉT. Mire jó így megtéveszteni az ismerősöket? Mi erre a magyarázat? Ha érdekel a történet >>>itt <<< megnézheted.
.
Még arra is volt példa, hogy magát „orvosi- és sminktetováló kozmetikus mester”-nek, nevező „kollegina” aki saját weboldalán olvasottak alapján oktatással(!!!! ???)is foglalkozik, feltételezhetően összelopkodhatta a nála sokkal ügyesebbek munkáit, és durva megtévesztésképpen az ő weboldalának a címét is felbiggyesztette a képekre, ezáltal nagy valószínűséggel megvalósíthatta a szerzők jogainak megsértését.
.
Egy sminktetoválással foglalkozó „doktornő” pedig 2011-től „birtokolja” egyik alsó-felső szemhéjtetoválás referenciafotómat és egy licitálós oldalon a vendégek toborzására használja az alábbi szöveggel:
„Profi sminktetoválás Igényes sminktetoválást szeretne? Doktornő által végzett (márkanév törölve) a megoldás! Digitális gép-Pigment-Szaktudás orvosi kézben! Ez a minőség garanciája! Máig utánozhatatlan! Alsó-felső szemhéj kontúrtetoválás”
Minden egyes állítása hazugság, a bemutatott munkát nem is ő készítette, és nem is az általa megjelölt sminktetováló géppel készült.
„Máig utánozhatatlan!” – ez az állítása igaznak bizonyul, mert ezek szerint neki nem sikerült, utánoznia.
Bízom benne, hogy azért az évek alatt már megtanulta, csak fotózni nem tud még…
.
Amennyiben ezeket a fotókat más sminktetováló munkájaként látod feltüntetve, vagy „kísértetiesen hasonló” szöveges tartalmakat találsz, kérlek írj a info@sminktetovalasaim.hu-ra, hogy a megfelelő jogi lépeseket dr. Németh Gabriella ügyvédnő segítségével elindíthassam.
.
.
Interjú dr. Németh Gabriella ügyvédnővel
.
Vörös Gyöngyi: – Kérem, hogy röviden foglaljuk össze, hogy a velem egy cipőben járó szerzők ellen elkövetett plagizálás (tehát fénykép és szöveges tartalmak jogellenes másolása) esetén milyen jogi lehetőségek állnak a rendelkezésünkre?
dr. Németh Gabriella: – Nagyon fontos, hogy késedelem nélkül járjanak el jogaik védelmének érvényesítése érdekében. A legfontosabbnak azt találom, hogy amikor egy jogsértést tapasztalnak, még ne írjanak a jogsértőnek azonnal. Miért? Előbb bizonylatoljanak, archiváljanak, azaz gyűjtsenek bizonyítékot a jogsértés megtörténtére. A legeslegerősebb, amit ilyenkor tenni lehet, hogy elsétálunk egy közjegyzőhöz és megkérjük, hogy a másolt és lopott tartalmakat a plagizáló linkjéről és az eredeti honlapomon lévő tartalmat is közjegyzői okiratba foglalja (ez arról fog szólni, hogy az adott napon a közjegyző is ráment az adott internetes linkre, ahol a nevezett tartalmakat találta). Ennek a jelentősége az lesz, hogy később ezt a közokiratot szinte lehetetlen lesz ellenbizonyítani, azaz majdnem 100%-os bizonyítékunk lesz a jogsértés megtörténtére.
.
Vörös Gyöngyi: – Rendben, ha megtörtént a jogsértés, lehet-e kártérítést kérni, és ha igen, akkor mekkorát?
dr. Németh Gabriella:– A kártérítéseknek praktikusan kettő fajtája van: olyan kártérítés, amit bizonyítani kell, és olyan kártérítés, amit nem kell bizonyítani. Ez utóbbi a kötbér, amelyet ha a felek előzetesen írásbeli szerződésükben kikötnek, átalány kárként funkcionál, és ha nem túlzott mértékben lett a kötbér kikötve, úgy részletes károk bizonyítása nélkül a kötbér a jogsértés bizonyítása esetén követelhető. Éppen itt van jelentősége az előbb leírt bizonyítékgyűjtésnek, mert ebben a szerencsés esetben elég csak azt dokumentálni és bizonyítani, hogy valaki lopott tartalmat tőlem, de a konkrét károm mértékét már nem kell forintról, forintra kimutatnom. Felhívom a figyelmet arra is, hogy a kötbér nem lehet túlzó, és írásban kell kikötni.
.
Vörös Gyöngyi: – De mi van akkor, ha nem kötök szerződést az „ügyfelemmel”, mert nincs idő arra, hogy mindenkivel előre kötbér megállapodást írjak alá?
dr. Németh Gabriella: – Nagyon jogos a kérdés, de mivel itt a legtöbb esetben honlapokról beszélünk,. A honlapra általános szerződési feltételbe vagy jogi nyilatkozatba foglalt szerzői jogi másolási következményeket lehet kikötni, és úgy kell megfogalmazni a feltételeket, hogy a honlaplátogató a honlapon történő böngészéssel elfogadta a jognyilatkozatot.
Illetve a jognyilatkozatban magában kell lehetőséget adni arra, hogy ha valakinek nem tetszik az abban foglalt kikötés, három napon belül jelezze a honlaptulajdonos szolgáltató részére. Természetesen a honlapon kikötött másolás védelmi jogi szövegeknek és kötbéreknek elsősorban inkább megelőző szerepe van, de nem kizárt, hogy egy bírósági eljárásban sikeresen tudjuk majd érvényesíteni a jogsértő elleni kárt. Én mindenképpen inkább a kötbér kikötését javasolom a honlaptulajdonosoknak és nem az első kártérítési megoldást (amikor forintról, forintra kell majd a bírósági vitában bebizonyítani, hogy hány vendéget veszítettünk a másolás miatt, hányan gondoltak rólunk rosszat, és vajon hány forintnak megfelelő volt a jó hírnevünk sérelme.)
Ez eléggé nehézkes egy perben. De ne feledjük el azt sem, hogy a szerzői jogsértéseket nem csak polgári jogi kártérítésként lehet érvényesíteni. A Büntető törvénykönyv is tartalmaz olyan tényállást, amit szerzői jogsértések esetén egy feljelentéshez használhatunk. Ez ügyben mindig konzultáljunk büntetős ügyvéddel is.
.
Vörös Gyöngyi: – Van-e olyan általános jótanácsa, amit mindenkinek javasolna, és amelyen akár egy pernyerés is múlhat?
dr. Németh Gabriella:– Igen. Mindenkinek azt javaslom, hogy ha megfelelő bizonyítékot gyűjtött haladéktalanul írjon – lehetőség szerint ügyvéd közreműködésével – egy felszólító levelet a jogsértőnek, és legyen rugalmas. Hiszen az interneten az elsődleges célunk az, hogy a jogsértő tartalom azonnal kerüljön eltávolításra, így tehát soha nem a kötbérre vagy a kártérítésre kellene kihegyezni a felszólító levelet, de azt is mindig meg kell benne említeni. Én azt szoktam javasolni az ügyfeleimnek, hogy olyan kötbért kössünk ki, ami megfelelő elriasztó erővel bír, de a másolással elszenvedett károkat nagyságrendileg megmutatja, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az első felszólításban egy alkut is kezdeményezzünk, amelyben azt közöljük a jogsértővel, hogy ha azonnal eltávolítja a sérelmet okozó tartalmakat, akkor csak a kötbérnek egy X %-át fogjuk érvényesíteni, és esetleg az ügyvédi díjat sem kérjük el tőle.
Ezáltal már látja, hogy együttműködőek és rugalmasak vagyunk, és nem egyből a perre készülünk. Ügyvédi tapasztalataim szerint ez a megoldás mindig célravezető, a leggyorsabban alkalmazható a jogsértő tartalmak eltávolítására, és némi kompenzációt (kár) bevételt is megvalósíthat a sérelmet szenvedett szerző felé. És fontos, hogy a jogsértők között igenis terjedjen el, hogy ezzel a szerzővel nem érdemes packázni, mert azonnal ügyvédhez fordul, kötbért is követelni fog, a saját joga után menni fog, hogy mielőbb érvényesítse azokat.
.
Azért hogy a jövőben ilyen visszaélések ne fordulhassanak elő, SZERZŐI JOGI VITÁK rendezésében
a Dermisz Professzionális Kozmetika és Fényesztétikai Kezelőszalon
és Vörös Gyöngyi szerző jogi nyugalmát dr. Németh Gabriella és csapata biztosítja.
Ők ugyanis: védik szerzői jogainkat (megkeresik a jogsértőket, akik másolják a honlapunk tartalmát az engedélyünk nélkül), behajtják adósainktól a kintlévőségeket, folyamatosan fejlesztik szerződéseinket és felügyelik adatkezelési és online értékesítési tevékenységünket azért, hogy Te soha ne csalódhass bennünk.
.
dr.Németh Gabriella elérhetőségei:
dr.Németh & dr.Haraszti Ügyvédi Iroda
www.drnemethlaw.hu
Kreatív sminktetoválási technikák Fonyódon büszke arra, hogy WordPress szív hajtja